Zdjęcie w CV – na te kwestie zwróć uwagę

29 listopada 2021By 0

W dzisiejszych czasach CV pozbawione zdjęcia jest już niemal niespotykane. Zdecydowana większość osób poszukujących pracy zdaje sobie sprawę, jak kolosalne znaczenie ma zamieszczenie fotografii w ich aplikacji i nie pomija tego istotnego elementu. Według danych popularnych serwisów dla osób poszukujących pracy, aplikacje z dołączonym zdjęciem kandydata notują nawet 10-krotnie więcej odsłon, aniżeli te pozbawione fotografii. Czy jednak wiemy, jakimi zasadami należy się kierować, wybierając zdjęcie do CV? Kiedy warto wykonać specjalnie na tę okoliczność profesjonalną fotografię biznesową? Przyjrzyjmy się najważniejszym zasadom, których warto przestrzegać.

Wykreuj swój wizerunek

Pamiętaj, że zdjęcie w CV powinno przedstawiać Cię profesjonalnie, dlatego zdecydowanie odpuść sobie zdjęcia typu selfie czy też fotografie z wakacji w kostiumie kąpielowym. Jednak charakter fotografii w CV warto dobrać do charakteru pracy, o jaką się staramy. Jeżeli aplikujemy o posadę nauczycielki przedszkolnej czy też doradcy klienta, zrezygnujmy z nadmiernie poważnych, szaro-burych fotografii na rzecz zdjęcia, na którym widać naszą pogodną i otwartą naturę, co bez wątpienia najlepiej zobrazuje szeroki uśmiech. Z kolei w sytuacji, gdy pragniemy zdobyć pracę w branży takiej jak księgowość czy też finanse, najkorzystniej będzie wybrać bardziej oficjalne zdjęcie, w eleganckim stroju i z poważnym wyrazem twarzy. Osoby pragnące zrobić karierę w branży kreatywnej, mogą postawić w swojej fotografii na takie indywidualne akcenty jak ciekawa kompozycja czy też niebanalny makijaż.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą…

…dlatego postaw przede wszystkim na jakość zdjęcia. Zadbaj o to, aby w CV znalazła się fotografia w jak największej rozdzielczości. Pamiętaj o tym, aby pod żadnym pozorem nie wycinać swojej twarzy ze zdjęć grupowych – jest to widoczne już na pierwszy rzut oka i robi zdecydowanie negatywne wrażenie. Tłumaczenie, że nie mamy lepszego zdjęcia, nikogo nie przekona, gdyż w takiej sytuacji nieodzownym jest zainwestowanie w profesjonalnego fotografa, który przygotuje dla nas odpowiednią fotografię. Wykonując zdjęcie specjalnie na potrzeby CV, zwróćmy uwagę na tło naszej fotografii – powinno ono być jednolite, raczej w jasnych barwach, tak, aby nie odwracało uwagi od naszej twarzy.

Kiedy zrezygnować ze zdjęcia?

Okazuje się, że nie we wszystkich krajach istnieje zwyczaj zamieszczania fotografii kandydata w CV. Tworząc aplikację od zera bądź zlecając jej tłumaczenie na język obcy dla potencjalnego pracodawcy w takich krajach jak Wielka Brytania, USA czy Australia należy powstrzymać się przed dodaniem zdjęcia. W krajach tych unika się bowiem podstaw, aby posądzać pracodawcę o kierowanie się wyglądem kandydatów podczas rekrutacji. Dlatego pamiętajmy o tym, że idealne CV na brytyjski czy też amerykański rynek pracy w języku angielskim powinno nie zawierać zdjęcia.

Dbając o jak najwyższą jakość merytoryczną naszego CV, nie zaniedbujmy kwestii zdjęcia z naszym wizerunkiem. Pamiętajmy, że dobrze dobrana fotografia z pewnością zwiększy nasze szanse na zdobycie wymarzonej posady.

Dlaczego fotograf zawsze powinien mieć przy sobie aparat?